Gemeentelijke steun voor initiatief Moluks monument
Vanmiddag reikte burgemeester Geert van Rumund symbolisch een cheque uit aan leden van Werkgroep Silo van de Molukse kerk. Op de cheque staat het bedrag van 5.000 euro. En daarmee levert de gemeente als eerste een bijdrage aan de inzamelingsactie voor een bijzonder monument dat in 2026 een plek krijgt op het Oranje Nassauplein in Eerbeek. Een monument dat de geschiedenis van de Molukse gemeenschap in Eerbeek een zichtbare plek geeft. “Het gemeentebestuur hoopt dat deze cheque veel inwoners, ondernemers en anderen inspireert om ook een donatie te doen,” liet Van Rumund weten.
De overhandiging van de cheque volgde op een korte maar indrukwekkende bijeenkomst zaterdagmiddag bij de algemene begraafplaats in Eerbeek. Daar is vanaf nu op het informatiebord een poster te vinden die verwijst naar de graven van de Molukse ex-KNIL-militairen op deze begraafplaats. Door op de poster de QR-code te scannen kom je op een bijzondere website: Molukse Voetstappen. Een online kennisbank met informatie over de Moluks-Nederlandse geschiedenis. Daar is ook informatie te vinden over de Molukse gemeenschap in Eerbeek. Tijdens de bijeenkomst werden de 26 namen van de ex-KNIL-militairen voorgelezen, was er muziek en werd er een toepasselijk gedicht voorgedragen.
Erkenning
“Het gemeentebestuur steunt van harte het initiatief om te komen tot een monument dat aandacht vraagt voor geschiedenis van de Molukse gemeenschap in Eerbeek. “Molukse militairen streden in de Tweede Wereldoorlog tegen het Japanse leger, maar krijgen hiervoor vaak niet dezelfde erkenning als andere oorlogshelden uit die tijd,” licht Van Rumund toe. “Ook dienden zij tijdens de Indonesische onafhankelijks-oorlog in het Koninklijk Nederlandsch-Indisch Leger (KNIL). Zij zetten hun leven op het spel voor Nederland en werden vanwege hun veiligheid in de begin jaren vijftig overgebracht naar Nederland. De (ex-) KNIL-militairen (en hun gezinnen) dachten dat dit een tijdelijke oplossing zou zijn. Het tijdelijke werd echter om politieke redenen definitief.
Kunstwerk symbool voor verbinding
Begin jaren zestig kwamen 38 Molukse gezinnen in Eerbeek wonen. “Velen van hen werden rondom het Oranje Nassauplein gehuisvest,” vertelt Augustien Matulessy-Souisa, woordvoerder namens de werkgroep Silo van de Molukse kerk in Eerbeek. “Onze gemeenschap maakt daarmee al vele decennia onderdeel uit van de hechte Eerbeekse samenleving. Deze verbinding en onze bijzondere geschiedenis willen we graag tot uiting brengen in een zichtbaar en passend monument.” De werkgroep werkt samen met de Hallse kunstenaar Ralph Lambertz aan een bijzonder kunstwerk. Een grote stoel met daarin gegraveerd de letters RE. Dit staat voor ‘Rijkseigendom’. Deze letters stonden ook op de houten stoelen die de eerste Molukkers kregen toen zij in Nederland aankwamen.
Donaties welkom
“De stoel symboliseert een plek van ontmoeting, dialoog en erkenning. Een plek waar verleden en toekomst samenkomen. We hebben bewust gekozen voor het Oranje Nassauplein, omdat hier ook onze gezamenlijke historie ligt. Maar ook zien we het kunstwerk straks als plek waar we elkaar ontmoeten, herinneringen ophalen en het gesprek aangaan.” Werkgroep Silo is blij met de financiële bijdrage van de gemeente. Maar er is meer geld nodig om het kunstwerk mogelijk te maken. “We zijn een inzamelingsactie gestart. In totaal is er een bedrag van 12.000 euro nodig.” Iedereen die een donatie wil doen kan dit doen via bankrekeningnummer NL10ABNA 0476 2082 03 ten name van Molukse Evangelische Kerk, onder vermelding van monument.